יצירת קשר:  lavyfox@gmail.com

בס"ד

אגו רוחני

כיצד תזהו אגו רוחני ומסוכן?

כולנו מכירים את "הבאבות" המגיעים מתוך חצרות מרשימות בכתובות "סודיות" ודורשים סכומים רבים כדי לשמור על הקשר, כיצד תזהו אגו רוחני ומסוכן, שמביא לחילול השם בריש גלי- הנה כמה נקודות חשובות שכדאי להכיר

1.      ענווה, פשטות וצניעות

מעלות נעלות אלו תקפות לכל אדם ולא משנה מה מעמדו, דתו, השכלתו ומינו. אנשי דת רבים המקיפים עצמם בחצרות ועוזרים רבים המפיצים בריש גלי את "סגולותיהם" ו"כוחות העל" שלהם צריכים לעורר את חשדכם. איש דת השומר על צניעות באורך חייו קרוב יותר לשכינה אלוקית.

2.      תורה היא אור ואור תורה מאיר ומטהר

הילת מסתורין, היעדר דיון פתוח, התפלפלות וכפיית סודיות על ההתנהלות במקום – אינם מעידים על אור גדול או קדושה. זכרו שדברים איומים ביותר קרו בקהילות סגורות ונשמות רבות נפגעו בעקבות אותה סודיות. למקום שיש בו אמת אין מה להסתיר. בנוסף יש לבדוק איך התלמידים של הרב מתייחסים לשאר הסובבים כלומר האם התלמידים מזלזלים ברבנים אחרים או בתלמידיהם?
האם התלמידים של המנהיג נוהגים  להוריד מערכם של ייתר הרבנים או בני האדם? לעיתים הם גם יכולים ממש להכנס לתחרות אחד נגד השני  וע"י כך מקטינים / פוגעים או מדברים בקלונם וחולשותם של אחרים וזאת על מנת לכבד את רבם ועל הדרך להצטייר בעיני ההמון כמכובדים ומיוחסים וששאר האנשים אינם לא שווים . 
האם התלמידים מציגים את רב הקהילה שלהם כדמות וכאפשרות האחת והיחידה להגיע לאור להצלחה ולישועה? האם הברכה תגיע רק מהרב שלהם ? ( הרי לפי תורתינו הקדושה וודאי שיש דעות ופירושים נוספים וגישות שונות וחלקם מתקבלות על דעת רוב הפוסקים והחכמים בכל הדורות. בנוסף וודאי שאלוהים שתל לא צדיק אחד ולא שניים אלא וודאי שיש בכל דור ודור לו צדיקים בהכרח).
קיומם של 36 צדיקים מוזכר לראשונה בדברי האמורא אביי:"לא פחות עלמא מתלתין ושיתא צדיקי דמקבלי אפי שכינה בכל דרא שנאמר "אשרי כל חוכי לו" - לו בגימטריא תלתין ושיתא"(תלמוד בבלי,מסכת סנהדרין,דף צ"ז, עמוד ב'), שתרגומם: "אין בעולם פחות משלושים וששה צדיקים, המקבלים פני השכינה בכל דור, שנאמר: 'אשרֵי כל חוֹכֵי לוֹ' (ישעיה,ל',י"ח) - לו בגימטריה הם 36".

3.      היחסים בין כסף לדת

אין זה סוד שעל מנת להפעיל מפעלי חסד רבים צריך כסף- כסף להאכיל משפחות, כסף לבנות ולתחזק בתי תמחוי, כסף לישיבות, סעודות, לימודי תורה, תשמישי קדושה, אירועים קהילתיים ושימור מבני דת. יחד עם זאת כאשר באים לקבל ברכה ולצדה מגיעה הבקשה לתת תרומה (גם אם זאת נעשית בדרכי נועם) מדברים עמכם בשתי שפות. התרחקו ממקומות בהם לממון יש קדימות. אלו לא מעידים על טוהר מידות. 

4.      הרב יושיע אותך ממצוקות וירפא אותך ממחלות

בצלם האלוקים נברא האדם ולו בחירה חופשית. יום דינו נקבע מראש ולכן לרבנים אין את הסמכות לעשות אותות ומופתים ולשנות גורלו או דינים. ( בדורינו לא נפוץ כלל שאדם ישנה את הטבע) רבנים רבים מנסים בהבטחות שווא והפחדות לנצל אנשים תמימים הרוצים בתשובה מלאה. חשדו והתרחקו ממבטיחי ההבטחות. במידה והאדם הוכיח את עצמו והצליח לפעול עבורכם את מבוקשתכם והיה שחלק מהתנאי הינו תשלום כספי לפי הסכמתכם מראש מצווה וחובתכם המלאה לשלם עבורו את הסכום שניקבע בינכם מלכתחילה. במידה ושילמתם סכום כספי והרגשתם שנוצלתם תוך כדי מתן הבטחות שווא הרי אותו אדם / רב אם לא יתחרט ויעשה תשובה לפני האלוהים ויחזיר לכם את כספכם חזרה הרי הוא למעשה עבר על "גזל" גמור האמור בתורה. ייתכן ויצטרך לחזור בגלגול נוסף או ייענש על עבירה זו. 

5.      ניקיון כפיים הוא תנאי הכרחי לקדושה

בפרשת "תרומות" בני ישראל נתבקשו להעביר פריטים יקרי ערך לטובת בניית המקדש, בפרשת "משפטים" נאמר כיצד פריטים אלו ישרתו את האדם. כאשר מתנים את הצלחתו של האדם בשמירה על קשר עם הרב או חצרו- הרי שיש פה משום היעדר ניקיון כפיים, ואם יש אפילו צל קטן של ספק בעניין- הרי שלכם הזכות להתרחק מהמקום.

 

6.      לסימנים יש משמעות אבל זו אינה המשמעות העיקרית

רבים המתיימרים לקרוא בכוכבים או במספרים מייחסים חשיבות רבה לשמות, תעריכים, נסיבות וכדומה. אמת שב- ל"ב נתיבות החוכמה אכן מתייחסים לשמו ותאריך לידתו של האדם, אבל יש לזכור שלאדם יש בחירה חופשית, וכאשר נותנים פתרונות מוחלטים וחד משמעיים רק על פרטים דמוגרפיים הרי שיש פה מקום להטעיה ולהטיה.

 

7.      תשובה היא דרך חיים

האדם הגיע לעולם זה על מנת לעבור מסע, מסע רוחני הדורש מאמץ רב – רוחני ומוחשי. על מנת להשתנות צריך לצאת "מאזור הנוחות ולאתגר את הקיים. ישנם הרבה טקסים דתיים שעצם קיומם נועד לקרב לבבות ולחזק את הנפש- אלו אינם מחליפים עבודה רוחנית ומעשית, שנעשית בליבו של האדם. במקום בו מבטיחים מתנות וסגולות בשל קיום סעודות, הפרשות חלה או ביקור קברי צדיקים הוא לא מקום שיסייע לכם להתקרב לתשובה שלמה.

 

לסיכום , האמונה בשם לא נועדה על מנת לקבל ישועות ומתנות אלא על מנת לקרב את הנפש לבריאה, וזאת נעשית בדרכי מוסר, טוהר מידות ויושר. מקווה שהצלחתי לסייע לכם לראות טוב יותר מעבר לחומות התקווה ולקרב אתכם אל עבר בחירה טובה.

 

 


 

טואול - אתרים באינטרנט